Haber

Özgür Özel’den Başak Demirtaş hakkında açıklama: ‘Saygı duymak lazım’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Başak Demirtaş’ın olası İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylığına ilişkin konuşan Özel, “Her Türk vatandaşının en doğal hakkı olan seçme ve seçilme hakkını kullanma iradesinin beyanı herkesin saygı duyması gereken bir yaklaşımdır. Bize yönelik her türlü saygısız yaklaşımı boşa çıkarması son derece önemlidir.” “Bu önemli” dedi.

Gerçekleşmemiş bir adaylıkla ilgili yorum yapmanın mümkün olmadığını kaydeden Özel, “CHP olarak duruma şöyle bakıyoruz; Ekrem İmamoğlu’nun belediye başkanlığı tüm İstanbul için hayırlı oldu. Onun için CHP olarak İmamoğlu’na bu görevi verdik. Bu pozisyonu bir kez daha talep etme yetkisi.

Önümüzdeki hafta Parti Meclisi’nde (PM) çok daha fazla belediye başkan adayını açıklayacaklarını belirten Özel, “Önümüzdeki hafta çok ilerleme kaydedeceğimizi düşünüyorum.”

‘MERKEZ BANKASI BAŞKANI SARAYI İZİNLERLE DEĞİŞTİRİLEMEZ’

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan hakkındaki iddialara da değinen Özel, “Merkez Bankası Türkiye’nin en temel kurumlarından biridir. Ben haksızlık etmek veya bilmeden tüm bankaları korumak istemiyorum. argümanları doğru ya da yanlış olarak kabul ederek. Merkez Bankası’nda vesayet savaşı var. İtibar suikastı diyenler var. Merkez Bankası gibi bir kuruma yakışmıyor. Başkanın yerini saray entrikaları alıyor. Merkez Bankası’nın bu entrikalara ihtiyacı yok. Prestij suikastı doğru değil. Demokrasilerde Merkez Bankası Başkanı’nın yerini saray entrikaları almaz. Bu kurumda ne prestij ne de değişim vardır. “Onlar itibar bıraktılar” dedi.

Ne oldu?

Tutuklu Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, DEM Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) genel başkanlığına aday olabileceğini söyledi. Demirtaş, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı konusunda partimiz DEM Parti’den henüz bir teklif almadık ama halk isterse ve partimiz de uygun görürse, inanırsak değerlendirebiliriz” dedi. Demokrasinin ve toplumsal barışın önünü açacaktır.” Demirtaş, “Bu durumda yarışa gireceğiz ve İstanbul’da kazanmak için iddialı olacağız, kazandırmak veya kaybetmemek için değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu