Haber

Çin Başbakanı Li Qiang, Doğu Asya’nın Kalkınması İçin Açıklık ve Barışın Korunmasını Vurguladı

Çin Başbakanı Li Chiang, küreselleşmeyle birlikte dünyada ekonomik büyümenin motoru haline gelen Doğu Asya’nın kalkınması için açıklık ve barışın korunması gerektiğini vurguladı.

Başbakan Li, Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen 43. ASEAN Zirvesi kapsamında düzenlenen 18. Doğu Asya Zirvesi’nde bir konuşma yaptı.

10 ASEAN üyesi ülkenin yanı sıra Japonya, Güney Kore, ABD, Rusya, Hindistan, Kanada ve Avustralya’nın da yer aldığı zirvede liderlere seslenen Li, şunları söyledi: “Doğu Asya kalkınmanın zorluklarının, kalkınma ihtiyacının farkındadır. açıklık ve barışın değeri.” Bu kelimeyi kullandı.

Li, Doğu Asya ülkelerinin onlarca yıldır ekonomik küreselleşme dalgalarının yarattığı fırsatlardan yararlanarak açıklık temelli kalkınma ve kazan-kazan işbirliği yolunda ilerlediğini, böylece dünyadaki kalkınmanın motoru haline geldiklerini vurguladı.

Bölgenin refahı için iş birliğinin sürdürülmesi gerektiğine işaret eden Li, bölge ülkelerinin birliğin refah, bölünmenin ise çöküş anlamına geldiğini anladığını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu